środa, 12 lipca 2017

Osiedle Wilno - 100 lat planowania

MiastoDukty: Sto lat planowania - Osiedle Wilno w Warszawie

Osiedle Wilno powstaje od kilku lat na terenie warszawskiego Elsnerowa, w dzielnicy Targówek. Budowane w całości przez jednego dewelopera osiedle przełamuje pewne negatywne tendencje w budownictwie mieszkaniowym. Po pierwsze zabudowa osiedla została zaplanowana według spójnego planu urbanistycznego - w większej skali, niż tylko kilka bloków, jak w przypadku zwykłych, mniejszych osiedli. W normalnym systemie taką funkcję spełniają plany miejscowe, które wprowadzają zasady zabudowy i kompozycji urbanistycznej. W tym wypadku plan miejscowy obowiązuje od 2009 r., pozostawia jednak właściwie pełną swobodę inwestorom. Na szczęście cały teren zabudowuje jeden deweloper, który stara się dbać o wysoką jakość przestrzeni.

Po drugie osiedle nie jest w całości grodzone, czym łamie najczęściej spotykany grzech nowych osiedli. Tylko pojedyncze nieruchomości i ich strefy prywatne są oddzielone od dostępnych publicznie przestrzeni płotami. Na szczęście ulice między blokami są dostępne, po jednej jeździ nawet autobus miejski.

Po trzecie komunikacja. Wspomniana wyżej linia autobusowa prowadzi do stacji kolejowej Zacisze-Wilno - stacji wybudowanej przez dewelopera w celu usprawnienia dojazdu do centrum miasta. To dobre rozwiązanie, gdyż osiedle znajduje się na obszarze blisko centrum (pociągiem ok. 5 min. jazdy), ale stosunkowo izolowanym, m.in. właśnie przez linie kolejowe. Powstanie stacji jako centralnego punktu komunikacyjnego osiedla pozwala właściwie na sprawne dostanie się do miasta, a to jeden z kluczowych problemów peryferyjnych osiedli. Tym razem to deweloper wywiązał się ze swoich obowiązków i zapewnił sprawny dojazd, nie przerzucając kosztów takiej inwestycji na podmioty publiczne, czyli wszystkich mieszkańców. Dzięki temu za dojazd do centrum mieszkańców osiedla Wilno płacą oni sami, a nie mieszkańcy całego miasta.

Osiedle Wilno jest wciąż rozbudowywane. Po zakończeniu inwestycja będzie się pewnie broniła jako całość urbanistyczna sprawnie powiązana z resztą miasta. Jednak obecnie osiedle znajduje się wśród obszarów ekstensywnie wykorzystywanych: przemysłowych i poprzemysłowych, ogrodów działkowych, niewykorzystanych terenów otwartych. W związku z tym jest oderwane od otoczenia, tworzy własny kontekst, który z czasem może stanie się na Elsnerowie dominujący.

Osiedle Wilno w Warszawie

Zmiany od 2000 do 2016 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2000, 2016).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Nasza strona na Facebooku:

1 komentarz: