piątek, 28 kwietnia 2017
Park am Gleisdreieck w Berlinie - film na piątek
piątek, 21 kwietnia 2017
Budowa parku w Aspern Seestadt - film na piątek
środa, 19 kwietnia 2017
Bemowo Lotnisko - 100 lat planowania
Bemowo Lotnisko to kolejne osiedle na warszawskim Bemowie, które prezentujemy (wcześniej były Górce). Bloki zaczęły tu powstawać na początku lat 80-tych na terenie dawnego lotniska wojskowego. Część lotniska działa do dziś i nosi oficjalna nazwę Lotnisko Warszawa-Babice, choć znane jest raczej pod nazwą Lotnisko Bemowo. Lotnisko służy teraz przede wszystkim lotom rekreacyjnym, szybowcowym, jest też miejscem dużych wydarzań kulturalnych, np. koncertów. Reliktem lotniczej przeszłości jest przebieg ulic: Radiowej (skośnie po lewej stronie zdjęcia) i ul. Powstańców Śląskich (po prawej stronie), które poprowadzone zostały śladem dawnych pasów lotniska. Po lewej stronie (zachodniej) widać wciąż używane hangary i kolejny pas lotniska wojskowego.
Osiedle socjalistycznych bloków zostało w ostatnich latach uzupełnione o nową zabudowę mieszkaniową, która niestety w dość nieprzemyślany sposób wypełniła wolne przestrzenie między starszymi budynkami. Osiedle stał się wielkim parkingiem z budynkami między samochodami. Bardzo nieczytelny stał się też układ ulic we wnętrzu osiedla, a odnalezienie konkretnych adresów w przestrzeni bardzo często sprawia trudność. Zajęcie terenów otwartych przez nowe bloki nie pociągnęło za sobą uporządkowania całej przestrzeni publicznej osiedla, dlatego część ciągów komunikacyjnych i chodników urywa się nagle przy płocie lub szlabanie.
Osiedle Bemowo Lotniskow Warszawie, woj. mazowieckie
Zmiany od 2002 do 2016 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2002, 2016).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Nasza strona na Facebooku:
środa, 12 kwietnia 2017
Racibórz Dolny - 100 lat planowania
W ramach Programu dla Odry 2006 w sąsiedztwie Raciborza na Śląsku powstaje suchy zbiornik retencyjny "Racibórz Dolny". Suchy zbiornik będzie się wypełniać wodą tylko przy wysokich stanach rzeki, tym samym będzie chronił niżej położone tereny przed zalaniem.
Z budową zbiornika wiąże się konieczność przeniesienia miejscowości położonych na jego terenie: wieś Nieboczowy została już częściowo przemieszczona kilka kilometrów na południowy wschód, wieś Ligota Tworkowska wciąż jest zamieszkana.
Zbiornik będzie częścią większego systemu przeciwpowodziowego na Odrze, który ma zapobiegać powtórzeniu katastrofalnych powodzi z 1997 i 2010 r.
Zbiornik Racibórz Dolny, woj. śląskie
Zmiany od 2009 do 2016 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2009, 2016).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Nasza strona na Facebooku:
piątek, 7 kwietnia 2017
środa, 5 kwietnia 2017
Górce - 100 lat planowania
Na zdjęciach widać Górce, a konkretnie ich część położoną na zachód od ul. Powstańców Śląskich. Obszar do końca lat 80-tych był raczej słabo wykorzystywany, na starszym zdjęciu widać resztki obiektów przemysłowych w zachodniej części obecnego osiedla. Duży obiekt handlowy w centrum to jeden najstarszych hipermarketów w Warszawie - otwarty jako Hit w pierwszej połowie lat 90-tych.
Z czasem cały teren zabudowano chaotycznie blokami mieszkalnymi. Osiedle nie powstawało według spójnego planu - układ bloków odzwierciedla stare podziały nieruchomości (np. przebieg dawnej bocznicy kolejowej - po łuku na tyłach centrum handlowego, zlikwidowana w 2005 r.). Za rozwojem budownictwa nie nadążyła infrastruktura - ul. Pełczyńskiego, która przecina centrum zdjęcia równoleżnikowo, została otwarta na całej długości dopiero w 2015 r.
Na starszym zdjęciu wszystkie ulice okalające osiedle są jednopasmowe. W międzyczasie ul. Górczewska stała się główną arterią łączącą Bemowo z centrum Warszawy - rozbudowano do kilku pasów ruchu w każdym kierunku. Największą drogową zmianą było otwarcie trasy S8. Trasę przecinają kładki dla pieszych i ulice Lazurowa i Powstańców Śląskich z torowiskiem tramwajowym.