Osiedle Nowe Żerniki znajduje się w zachodniej części Wrocławia, w rogu ulicy Kosmonautów i al. Architektów, w bezpośrednim sąsiedztwie autostradowej obwodnicy Wrocławia i stadionu piłkarskiego.
Nowe Żerniki to nietypowe osiedle, budowane nie przez jednego dewelopera, ale realizowane przez wiele podmiotów pod patronatem prezydenta Wrocławia. W realizację zaangażowane wrocławskie SARP i Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów. Nowe Żerniki mają być modelowym osiedlem spełniającym wysokie wymagania urbanistyczne i architektoniczne. W założeniach znalazły się m.in.: wysoka jakość przestrzeni publicznych, bezpieczeństwo, dostęp dla osób niepełnosprawnych, obsługa osiedla za pomocą komunikacji publicznej, a ponadto dostępność ekonomiczna mieszkań nie tylko dla najbogatszych czy zadłużonych na całe życie, ale również dla przeciętnie zarabiających. W planie osiedla przewidziane są miejsca pracy (biurowce), różne typy domów mieszkalnych oraz obiekty użyteczności publicznej: szkoła, dom kultury czy kościół.
Osiedle nawiązuje do wystawy WuWA (Wohnung und Werkraum Ausstellung) z 1929 r. we Wrocławiu, na której prezentowano nowoczesne rozwiązania urbanistyczne tamtego okresu. Modelowe osiedle ma spełniać współczesne postulaty urbanistyki: zróżnicowane formy zamieszkiwania, przemieszanie funkcji a w konsekwecji całe miasto (osiedle) w zasięgu ruchu pieszego, spełniające wszystkie najważniejsze potrzeby mieszkańców. Projektanci mają stawiać również na ekologię i przystosowanie do zmian klimatycznych.
Realizacja jest jeszcze na początkowym etapie - plan miejscowy przewiduje dalszą rozbudowę w kierunku południowym. Mają powstawać następne osiedla mieszkaniowe i biura. Czy uda się spełnić postulaty twórców osiedla i wybudować w dużej mierze samowystarczalne miasto w mieście? Lokalizacja osiedla daleko od centrum Wrocławia może utrudniać to zadanie. Jednocześnie bliskość autostrady może wpływać na rozwój osiedla w nieoczekiwany sposób (np. zwiększając użycie samochodów). Będziemy obserwować tę ciekawą realizację i trzymać kciuki za sukces nowoczesnej urbanistyki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz