piątek, 24 lutego 2017
środa, 22 lutego 2017
Sochaczew - centrum handlowe - 100 lat planowania
Sochaczew to miasto powiatowe położone ok. 50 km na zachód od centrum Warszawy. Zdjęcia przedstawiają powstanie i rozwój centrum handlowego na wschodnim krańcu miasta: przy połączeniu obwodnicy i wylotówki na Warszawę.
Budowa centrów handlowych w niewielkich miastach powiatowych (Sochaczew liczy ok. 37 tys. mieszk.) staje się powoli normą. Niestety umiejscowienie takiego centrum na skreju miasta sprawia, że dostęp do niego bez samochodu jest często niemożliwy, a silna konkurencja sklepów z tymi położonymi w centrum miasta prowadzi do osłabienia drobnego handlu.
Z drugiej strony centrum handlowe traktowane jest przez mieszkańców często jako wyraz podniesienia rangi miasta. Zapomina się o zwiększonym ruchu samochodowym, likwidacji lokalnych sklepów, zamieraniu głównych ulic - taki typ rozwoju powiela złe rozwiązania przetestowane już na Zachodzie i prowadzi w efekcie do osłabienia a nie wzmocnienia miejskich funkcji. Duże miasta mogą sobie poradzić z dużymi centrami handlowymi, niestety mniejsze (co pokoazują już przykłady miast Europejskicj) mają dużo trudniej.
Sochaczew, woj. mazowieckie
Zmiany od 2011 do 2016 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2011, 2016).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Nasza strona na Facebooku:
piątek, 17 lutego 2017
Kooperatywy mieszkaniowe - film na piątek
Jednym z elementów nowo budowanego osiedla będą kooperatywy mieszkaniowe - to alternatywna względem deweloperów forma budowania mieszkań, w której najpierw pojawiają się mieszkańcy, którzy wspólnie podejmują decyzje dotyczące planowanego budynku.
Przyszli mieszkańcy zawiązują kooperatywę i w tej formie podejmują się budowy nowego domu dla siebie, oczywiście nie robią tego (najczęściej) własnymi rękami, ale mają decydujący głos w spawach rozwiązań architektonicznych i dostosowania nowych obiektów do własnych potrzeb.
Przykład kooperatywy we wrocławskich Nowych Żernikach:
Inny przykład kooperatywy mieszkaniowej, tym razem z Kanady, który lepiej tłumaczy, o co tak naprawdę w kooperatywach chodzi:
środa, 15 lutego 2017
Nowe Żerniki - 100 lat planowania
Osiedle Nowe Żerniki znajduje się w zachodniej części Wrocławia, w rogu ulicy Kosmonautów i al. Architektów, w bezpośrednim sąsiedztwie autostradowej obwodnicy Wrocławia i stadionu piłkarskiego.
Nowe Żerniki to nietypowe osiedle, budowane nie przez jednego dewelopera, ale realizowane przez wiele podmiotów pod patronatem prezydenta Wrocławia. W realizację zaangażowane wrocławskie SARP i Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów. Nowe Żerniki mają być modelowym osiedlem spełniającym wysokie wymagania urbanistyczne i architektoniczne. W założeniach znalazły się m.in.: wysoka jakość przestrzeni publicznych, bezpieczeństwo, dostęp dla osób niepełnosprawnych, obsługa osiedla za pomocą komunikacji publicznej, a ponadto dostępność ekonomiczna mieszkań nie tylko dla najbogatszych czy zadłużonych na całe życie, ale również dla przeciętnie zarabiających. W planie osiedla przewidziane są miejsca pracy (biurowce), różne typy domów mieszkalnych oraz obiekty użyteczności publicznej: szkoła, dom kultury czy kościół.
Osiedle nawiązuje do wystawy WuWA (Wohnung und Werkraum Ausstellung) z 1929 r. we Wrocławiu, na której prezentowano nowoczesne rozwiązania urbanistyczne tamtego okresu. Modelowe osiedle ma spełniać współczesne postulaty urbanistyki: zróżnicowane formy zamieszkiwania, przemieszanie funkcji a w konsekwecji całe miasto (osiedle) w zasięgu ruchu pieszego, spełniające wszystkie najważniejsze potrzeby mieszkańców. Projektanci mają stawiać również na ekologię i przystosowanie do zmian klimatycznych.
Realizacja jest jeszcze na początkowym etapie - plan miejscowy przewiduje dalszą rozbudowę w kierunku południowym. Mają powstawać następne osiedla mieszkaniowe i biura. Czy uda się spełnić postulaty twórców osiedla i wybudować w dużej mierze samowystarczalne miasto w mieście? Lokalizacja osiedla daleko od centrum Wrocławia może utrudniać to zadanie. Jednocześnie bliskość autostrady może wpływać na rozwój osiedla w nieoczekiwany sposób (np. zwiększając użycie samochodów). Będziemy obserwować tę ciekawą realizację i trzymać kciuki za sukces nowoczesnej urbanistyki.
Nowe Żerniki we Wrocławiu, woj. dolnośląskie
Zmiany od 2009 do 2016 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2009, 2016).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Nasza strona na Facebooku:
piątek, 10 lutego 2017
środa, 8 lutego 2017
Stryków - 100 lat planowania
Węzeł autostradowy Stryków to jedno z największych i najważniejszych skrzyżowań autostrad w Polsce. Z północy na południe przebiega autostrada A1 łącząca Trójmiasto z Górnym Śląskiem (przerwa w przebiegu autostrady od Piotrkowa Tybunalskiego do Dąbrowy Górniczej), a ze wschodu na zachód autostrada A2 z Warszawy do Poznania i dalej Berlina.
Skalę węzła obrazuje porównanie wielkości z sąsiednim miasteczkiem (Stryków liczy ok. 12 tys. mieszkańców) - całkowita powierzchnia skrzyżowania jest porównywalna z powierzchnią zabydowy całego miasta.
Stryków, woj. łódzkie
Zmiany od 2008 do 2016 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2008, 2016).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Nasza strona na Facebooku:
piątek, 3 lutego 2017
środa, 1 lutego 2017
Świdnik - 100 lat planowania
Lotnisko w Świdniku obsługuje Lublin i okolice. W 2016 r. obsłużono tu prawie 400000 pasażerów.
Port lotniczy powstał w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska trawiastego - widoczne w lewej dolnej części zdjęcia.