środa, 1 czerwca 2016

Okolice Stadionu Narodowego w Warszawie - 100 lat planowania

MiastoDukty: Sto lat planowania - okolice Stadionu Narodowego w Warszawie, woj. mazowieckie
Wpis w większej rozdzielczości

Stadion Narodowy znajduje się na miejscu starszego obiektu: Stadionu Dziesięciolecia, którego oficjalna nazwa brzmiała: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego. Stadion powstał w 1955 r. jako stadion olimpijski, mógł pomieścić nawet 100 tys. widzów jednocześnie. Do 1983 r. był wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem, jako stadion piłkarski i lekkoatletyczny, potem nieużywany zaczął niszczeć. Po 1989 r. na stadionie działało jedno z największych targowisk w Europie, jednocześnie miejsce aktywności wielu grup przestępczych i piratów.

Nowy stadion powstał w związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 r. Budowa rozpoczęła się w 2008 r., jednak na starszym zdjęciu nie widać jeszcze wyraźnych zmian. Stadion Narodowy może pomieścić ponad 60 tys. widzów. Poza imprezami sportowymi mają tam miejsce różnego rodzaju wydarzenia zbiorowe, np. wystawy czy koncerty.

Na zdjęciu widać ponadto dwa mosty: kolejowy most Średnicowy oraz drogowy most Świętokrzyski (most podwieszany). Na starszym ujęciu obok mostu Świętokrzyskiego, który był w tym czasie budowany, znajduje się stary most Syreny - w trakcie budowy zdemontowany. Most Syreny powstał jako zastępczy dla remontowanego mostu Poniatowskiego w 1985 r. i był mostem saperskim, wybudowanym przez wojsko.

Na lewym brzegu Wisły obok mostu Świętokrzyskiego znajduje się Centrum Nauki Kopernik. W tym rejonie nastąpiło więcej zmian: Centrum Nauki stoi nad tunelem Wisłostrady, którego nie ma jeszcze na starszym zdjęciu. Usunięcie wielopasmowej drogi umożliwiło nowe zagospodarowanie brzegu rzeki, w tym powstanie Centrum Nauki oraz bulwarów wiślanych.

Okolice Dworca Gdańskiego w Warszawie, woj. mazowieckie

Od 2002 do 2015 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2000, 2015).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Nasz profil na Facebooku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz