Część przemysłowa Dąbia zmieniła się zupełnie: z dawnych zakładów przemysłowych zostało niewiele, na ich miejscu powstały przede wszystkim wielkopowierzchniowe obiekty handlowe.
Ulica Andrzeja Struga przecinająca cały obszar równoleżnikowo zmieniła się z szerokiej alei na szeroką drogę "prawie" szybkiego ruchu (nie ma takiego statusu), zaopatrzoną w zjazdy i drogi techniczne. Jej przekroczenie stało się zatem wielkim wyzwaniem i podzieliło przestrzeń właściwie na dwie niezależne dzielnice.
Na górnym krańcu ortofotomapy znajduje się stacja kolejowa Szczecin Dąbie - niestety położona z daleka od większych osiedli mieszkaniowych. Kiedyś mogła obsługiwać dojazdy do pracy do fabryk, teraz do sklepy z gigantycznym parkingiem raczej nikt nie przyjedzie pociągiem. Wokół stacji więcej sensu miałaby zabudowa mieszkaniowa - podróż do centrum Szczecina trwa tylko 15 minut.
Szczecin Dąbie, część północna, woj. zachodniopomorskie
Od 2003 do 2016 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2003, 2016).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Jeśli myśleliście, że narysowanie schematu sieci metra to prosta sprawa, to zapraszamy do obejrzenia wywiadu z twórcą aktualnego schematu dla sieci londyńskiej. Metro w Londynie to jedno z najlepiej rozwiniętych i jednocześnie najstarsze metro na świecie. Z powodu skali systemu schemat londyńskiego metra jest bardzo wymagający - jednocześnie kształtuje sposób, w jaki duża część mieszkańców odbiera to wielkie miasto.
Zdjęcie przedstawia fragment dzielnicy Wawer - osiedle Las. Po lewej stronie wydać kilka bloków na Gocławiu i trasę Siekierkowską, a na dole ul. Wał Miedzeszyński przed i po przebudowie.
Osiedle powstało w układzie istniejących podziałów nieruchomości, które odzwierciedlają rolniczą przeszłość obszaru - nowa zabudowa powstała na długich i wąskich działkach. W przeszłości planowano tam rozbudowę osiedla Gocław, tworząc pasmo zabudowy wielorodzinnej, na wzór lewobrzeżnego Ursynowa, włącznie z budową linii metra. Dziś te plany są zupełnie niemożliwe.
Zdjęcia nie są zorientowane na północ!
Osiedle Las, Warszawa Wawer, woj. mazowieckie
Od 2000 do 2015 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2000, 2015).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Ortofotomapa przedstawia osiedle Bródno w warszawskiej dzielnicy Targówek. W południowo-wschodnim rogu największego skrzyżowania na zdjęciu widać fragment urzędu dzielnicy. Ulica Kondratowicza (wzdłuż południowego krańca ortofotomapy) wyznacza oś osiedla. Nowa ul. Św. Wincentego (tylko na zdjęciu z 2015 r. - na skos) to ważny ciąg komunikacyjny prowadzący aż na Zieloną Białołękę.
Bródno rozbudowało się dynamicznie w ciągu ostatnich lat. Wzdłuż ul. Kondratowicza w przyszłości będzie przebiegać druga linia warszawskiego metra. Jej powstanie spowoduje z pewnością zwiększoną presję na dogęszczanie zabudowy. Pomysły i koncepcje dla Bródna po otwarciu metra można znaleźć tutaj.
Bródno, ul. Św. Wincentego w Warszawie, woj. mazowieckie
Od 2000 do 2015 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2000, 2015).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Stadion Narodowy znajduje się na miejscu starszego obiektu: Stadionu Dziesięciolecia, którego oficjalna nazwa brzmiała: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego. Stadion powstał w 1955 r. jako stadion olimpijski, mógł pomieścić nawet 100 tys. widzów jednocześnie. Do 1983 r. był wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem, jako stadion piłkarski i lekkoatletyczny, potem nieużywany zaczął niszczeć. Po 1989 r. na stadionie działało jedno z największych targowisk w Europie, jednocześnie miejsce aktywności wielu grup przestępczych i piratów.
Nowy stadion powstał w związku z mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 r. Budowa rozpoczęła się w 2008 r., jednak na starszym zdjęciu nie widać jeszcze wyraźnych zmian. Stadion Narodowy może pomieścić ponad 60 tys. widzów. Poza imprezami sportowymi mają tam miejsce różnego rodzaju wydarzenia zbiorowe, np. wystawy czy koncerty.
Na zdjęciu widać ponadto dwa mosty: kolejowy most Średnicowy oraz drogowy most Świętokrzyski (most podwieszany). Na starszym ujęciu obok mostu Świętokrzyskiego, który był w tym czasie budowany, znajduje się stary most Syreny - w trakcie budowy zdemontowany. Most Syreny powstał jako zastępczy dla remontowanego mostu Poniatowskiego w 1985 r. i był mostem saperskim, wybudowanym przez wojsko.
Na lewym brzegu Wisły obok mostu Świętokrzyskiego znajduje się Centrum Nauki Kopernik. W tym rejonie nastąpiło więcej zmian: Centrum Nauki stoi nad tunelem Wisłostrady, którego nie ma jeszcze na starszym zdjęciu. Usunięcie wielopasmowej drogi umożliwiło nowe zagospodarowanie brzegu rzeki, w tym powstanie Centrum Nauki oraz bulwarów wiślanych.
Okolice Dworca Gdańskiego w Warszawie, woj. mazowieckie
Od 2002 do 2015 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2000, 2015).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.