100 lat planowania - Słubice/Frankfurt nad Odrą
Wpis w większej rozdzielczości
W tym tygodniu przygotowaliśmy specjalny odcinek cyklu 100 lat planowania
, w którym zapraszamy Was do odwiedzenia dwóch miast położonych bardzo blisko siebie: Słubic i niemieckiego miasta Fankfurt nad Odrą. Dawniej jedno miasto obecnie dzieli granica państwowa na Odrze, ale również podejście do rozwoju, przestrzeni i planowania.
Słubice zamieszkuje wg GUS ok. 17 tys. mieszkańców i ta liczba zmniejsza się bardzo powoli na przestrzeni ostatnich lat. Nawet tak małe miasto dotkęła plaga rozpływania się zabudowy: przy południowo-wschodniej granicy miasta, w sąsiedztwie miejscowości Kunowice, powstało nowe osiedle domów jednorodzinnych.
Małe miasta, położone z daleka od aglomeracji, tracą ludność szybciej niż wskazywałyby to dane statystyczne. Konsekwecje utraty ludności połączonej z rozproszeniem tych, którzy zostali, mogą być bardzo nieprzyjemne.
Osiedle przy Szosie Rzepińskiej w Słubicach, woj. lubuskie
Od 2005 do 2013 roku
W 1990 r. Frankfurt nad Odrą zamieszkiwało 86 tys. osób. W ciągu ostatnich 25 lat miasto straciło prawie 30 tys. mieszkańców! Odpływ ludności osłabił pozycję gospodarczą miasta i pogorszył jakość życia pozostałych mieszkańców. By ratować sytuację władze miasta nie dopuściły do rozpraszania się zabudowy, a w ramach programu Stadtumbau Ost zrewitalizowały
niektóre dzielnice, po prostu je... burząc.
Mamy nadzieję, że polskie miasta będą uczyć się na błędach i doświadczeniach innych - często bezpośrednich sąsiadów. Doprowadzenie do sytuacji, w której z braku mieszkańców trzeba byłoby burzyć osiedla wielorodzinne w centrach miast, a tymczasem nieliczni mieszkańcy żyliby na rozległych przedmieściach, byłoby w polskich warunkach katastrofą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz