Stadion miejski w zachodniej części miasta otwarto z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r. Równolegle do obiektów sportowych powstała zachodnia obwodnica autostradowa Wrocławia, nowa stacja kolejowa Wrocław-Stadion oraz węzeł komunikacji miejskiej.
Stadion miejski we Wrocławiu, woj. dolnośląskie
Od 2009 do 2015 roku
Zdjęcia są zorientowane na wschód - północ znajduje się po lewej stronie.
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2009, 2015).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Położoną w samym centrum Bydgoszczy Wyspę Młyńską otaczają wody Brdy, od północy, oraz Młynówki. Wyspa została gruntownie odnowiona w latach 2006-2010. Po remoncie wyspa stała się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Bydgoszczy, mieszcząc m.in. Galerię Sztuki Nowoczesnej.
W ramach rewitalizacji część budynków na Wyspie została przebudowana, dodano trzy nowe kładki, które połączyły Wyspę Młyńską z "Wenecją Bydgoską", operą i ul. Św. Trójcy po zachodniej stronie Młynówki. Ponadto powstał amfiteatr, a zieleń uporządkowano i odnowiono.
Odnowa Wyspy Młyńskiej była możliwa dzięki wykorzystaniu przez Bydgoszcz środków europejskich.
Wyspa Młyńska w Bydgoszczy, woj. kujawsko-pomorskie
Od 2003 do 2015 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2003, 2015).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Węzeł Sośnica w Gliwicach to jeden z najważniejszych węzłów autostradowych w Polsce. Krzyżują się tu autostrady: A1 i A4, a także droga krajowa nr 44. Węzeł powstał pierwotnie w innej formie w 2005 r., po czym został przebudowany w 2009 r. Pełną funkcjonalność - otwarcie autostrady A1 na północ - uzyskał w 2011 r.
Węzeł Gliwice Sośnica
Od 2002 do 2015 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2002, 2015).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
W tym tygodniu przygotowaliśmy specjalny odcinek cyklu 100 lat planowania, w którym zapraszamy Was do odwiedzenia dwóch miast położonych bardzo blisko siebie: Słubic i niemieckiego miasta Fankfurt nad Odrą. Dawniej jedno miasto obecnie dzieli granica państwowa na Odrze, ale również podejście do rozwoju, przestrzeni i planowania.
Słubice zamieszkuje wg GUS ok. 17 tys. mieszkańców i ta liczba zmniejsza się bardzo powoli na przestrzeni ostatnich lat. Nawet tak małe miasto dotkęła plaga rozpływania się zabudowy: przy południowo-wschodniej granicy miasta, w sąsiedztwie miejscowości Kunowice, powstało nowe osiedle domów jednorodzinnych.
Małe miasta, położone z daleka od aglomeracji, tracą ludność szybciej niż wskazywałyby to dane statystyczne. Konsekwecje utraty ludności połączonej z rozproszeniem tych, którzy zostali, mogą być bardzo nieprzyjemne.
Osiedle przy Szosie Rzepińskiej w Słubicach, woj. lubuskie
Od 2005 do 2013 roku
W 1990 r. Frankfurt nad Odrą zamieszkiwało 86 tys. osób. W ciągu ostatnich 25 lat miasto straciło prawie 30 tys. mieszkańców! Odpływ ludności osłabił pozycję gospodarczą miasta i pogorszył jakość życia pozostałych mieszkańców. By ratować sytuację władze miasta nie dopuściły do rozpraszania się zabudowy, a w ramach programu Stadtumbau Ost zrewitalizowały niektóre dzielnice, po prostu je... burząc.
Mamy nadzieję, że polskie miasta będą uczyć się na błędach i doświadczeniach innych - często bezpośrednich sąsiadów. Doprowadzenie do sytuacji, w której z braku mieszkańców trzeba byłoby burzyć osiedla wielorodzinne w centrach miast, a tymczasem nieliczni mieszkańcy żyliby na rozległych przedmieściach, byłoby w polskich warunkach katastrofą.
Osiedle Neuberesinchen we Frankfurcie nad Odrą, Brandenburgia, Niemcy
Od 2005 do 2014 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2004, 2013, 2014).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.