piątek, 29 września 2017
środa, 27 września 2017
Skórzewo pod Poznaniem - 100 lat planowania
Na zdjęciach widać najnowszy etap rozwoju Skórzewa, położonego w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania. Nowe osiedle to przede wszystkim domy jednorodzinne w różnej formie: szeregówki, bliźniaków i pojedynczych budynków wolnostąjących. Kolory dachów zdradzają, że środkowa część osiedla to inwestycje indywidualne, a pozostałe fragmenty (jednolite kolory) wybudowali deweloperzy.
Ulice na osiedlu są wyposarzone w chodniki i oświetlenie, co nie jest oczywiste na polskim przemieściu. Brakuje jednak zupełnie przestrzeni publicznych oraz zieleni - cały obszar poza prywatnymi ogródkami został utwardzony znaną wszędzie kolorową kostką.
Zmiany od 2003 do 2015 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2003, 2015).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Nasza strona na Facebooku:
piątek, 22 września 2017
środa, 20 września 2017
Bezrzecze pod Szczecinem - 100 lat planowania
Miejscowość Bezrzecze znajduje się na północny zachód od Szczecinia. Przylega do terenów wojskowych (zalesiony obszar we wschodniej części mapy), dlatego wyraźnie odcina się przestrzenne od Szczecina. Bliskość wielkiego miasta napędza rozwój miejscowości: nowa część składa się z zaplanowanego osiedla i domów wolnostąjących budowanych przez indywidualnych inwestorów. Takie domy stanowią większość inwestycji mieszkaniowych w Polsce.
Zmiany od 2004 do 2016 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2004, 2016).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Nasza strona na Facebooku:
piątek, 15 września 2017
środa, 13 września 2017
Wilanów w Warszawie - 100 lat planowania
W poprzednim poście z serii 100 lat planowania pokazliśmy świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie. Dziś kolejny fragment tej dzielnicy. Na zdjęciu w prawym górnym rogu widać Pałac w Wilanowie, który zamyka jedną z głównych osi widokowych osiedla - ul. Oś Królewska (pałac zasłaniają droga i drzewa, więc wieńczy oś raczej teoretycznie). Na początku ulicy (mierząc od Pałacu) przez lata i w bólach powstawał urząd dzielnicy Wilanów (trójkątny budynek). Obok znajduje się najważniejszy punkt dzielnicy - centrum handlowe.
Osiedle powstało na gruntach sprzedanych przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Ponieważ teren znajduje się na niskim tarasie wiślanym (poniżej skarpy warszawskiej), to w wypadku wysokiej fali powodziowej może być podtopiony. Właśnie dlatego w wcześniej nie powstało tutaj osiedle bloków. Na terenie osiedla obowiązują plany miejscowe, ale układ budynków wewnątrz kwartałów oddaje dawne podziały nieruchomości (działki ciągną się na skos od al. Wilanowskiej - ulicy w górnej części zdjęcia - odpowiadają podziałowi pól na zdjęciu z 2002 r.).
Zmiany od 2002 do 2016 roku
Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2002, 2016).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.
Nasza strona na Facebooku:
piątek, 8 września 2017
środa, 6 września 2017
Świątynia Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie - 100 lat planowania
Wilanów to jeden z najbardziej wyrażnych przykładów budowy nowego osiedla w Warszawie. W centrum Nowego Wilanowa znajduje się budowana od wielu lat i niepozbawiona kontrowersji, także architektonicznych, świątynia Opatrzności Bożej. Jej wielka kopuła znajduje się w osi al. Rzeczpospolitej - przedłużeniu ul. Jana Sobieskiego, która prowadzi do samego centrum Warszawy i jest z kolei przedłużeniem Taktu Królewskiego.
Wokół świątyni powstało właściwie całe nowe miasto, które początkowo również wzbudzało dużo kontrowersji, np. dlatego, że było właściwie pozbawione usług. Trudno w takim przypadku mówić o mieście, a raczej o skupisku budynków mieszkalnych. Nowy Wilanów powoli się cywilizuje, powstają usługi, w tym publiczne, jak widoczna w rogu zdjęciu szkoła.