piątek, 24 lipca 2015

Zakochani widzą słonie

65 lat temu, 21 lipca 1950 r. w niemieckim mieście Wuppertal miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Spacerujący brzegiem rzeki Wupper zakochani (i nie tylko) mogli zobaczyć skaczącego do wody z wysokości 10 metrów słonia! Młoda słonica o imieniu Tuffi na szczęście zakończyła swój lot bez większych obrażeń.
Równie ciekawe jest miejsce, z którego słoń wyskoczył. Przez Wuppertal przebiega najdłuższa na świecie linia kolei podwieszanej. To z jednego z jej wagonów słonica rzuciła się do wody. Wuppertaler Schwebebahn została oddana do użytku już w 1901 r. i jest jednym z niewielu przykładów takich konstrukcji na świecie. Linia przebiega zawieszona na samą rzeką, a w zachodniej części miasta nad ulicą, między domami. Ten niezwykły środek transportu miejskiego stał się znakiem rozpoznawczym miasta.
Wuppertaler Schwebebahn
Przy zachodnim krańcu linii znajduje się jeszcze jedno miejsce, które jest wyjątkowe dla wszystkich pasjonatów transportu publicznego. W dzielnicy Vohwinkel kolej podwieszana krzyżuje się (oczywiście nie na jednym poziomie) z linią trolejbusową miasta Solingen. W Niemczech działają, tak jak w Polsce, tylko trzy sieci trolejbusowe, a skrzyżowanie jest jedynym takim przypadkiem na świecie.
Jeśli będziecie kiedyś w Wuppertalu (Północna Nadrenia-Westfalia), to koniecznie musicie przejechać się kolejką podwieszaną!
Źródła:

środa, 15 lipca 2015

Ursus Niedźwiadek

MiastoDukty: Sto lat planowania - Niedźwiadek

Osiedle Niedźwiadek w Warszawie, cz. północna, woj. mazowieckie

Od 2003 do 2013 roku

W prawym dolnym rogu zdjęcia znajduje się Osiedle Niedźwiadek, wybudowane w latach 1968-78 dla pracowników Zakładów Machanicznych "Ursus" - stąd nazwa. Warto zwrócić uwagę, że zabudowa starego osiedla jest znacznie rzadsza od nowych osiedli wybudowanych w kierunku północno-zachodnim. Ten stan będzie się zawpene zmieniać, gdyż w 2014 r. otwarto w pobliżu osiedla nową stację kolejową "Warszawa Ursus-Niedźwiadek".

Po prawej stronie zdjęcia z 2013 r. znajduje się fragment południowej obwodnicy Warszawy. Na starszym zdjęciu widać, że teren pod obwodnicę zarezerwowano znacznie wcześniej - linia zabudowy z 2003 r. dochodzi tylko do linii drogi ekspresowej. Ślady planowania długookresowego można znaleźć również w Polsce. Na zachód od trasy rozbudowują się osiedla domów jednorodzinnych.

Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2002, 2015).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.

środa, 1 lipca 2015

Truskaw - 100 lat planowania

MiastoDukty: Sto lat planowania - Truskaw

Truskaw, woj. mazowieckie

Od 2002 do 2014 roku

Fragmenty map na podstawie danych pobranych z programu Google Earth (2002, 2014).
Skrypt mapy opracowany na podstawie przykładu w serwisie Zurb.com.