Przekształcenie przestrzeni jako dorobek Polski
W sukurs przychodzi nam technika i powszechny dostęp do satelitarnych lub lotniczych zdjęć naszego kraju. Dokumentacja fotograficzna dla niektórych regionów kraju powstaje już praktycznie w sposób ciągły, dla innych aktualizacja następuje co kilka lat. Dla wielu polskich aglomeracji miejskich dostępne są zdjęcia pokazujące ich rozwój w trakcie ostatniej dekady, a czasem dłużej.
Docenić sukcesy – wskazać problemy
Celem naszego projektu jest pokazanie zarówno jasnych jak i ciemnych stron rozwoju przestrzennego Polski. Chcemy docenić nasze sukcesy (nowe dzielnice, lotniska, autostrady), lecz także pokazać problemy, z którymi przyjdzie nam się mierzyć przez następne dziesięciolecia (rozpływanie się miast, urbanistyka łanowa, deindustrializacja).
Inspiracje
Projekt nawiązuje również do wątku popularnego w Polsce forum internetowego traktującego o architekturze i urbanistyce. 100 lat planowania w Polsce, czyli polski wkład w światową przestrzeń miejską – ironiczny tytuł dobrze objaśnia prezentowane tam zdjęcia i dowody na niską jakość przestrzeni nas otaczającej.